Gvožđe igra veliku ulogu u pravilnom funkcionisanju našeg organizma. Učestvuje u sintezi hemoglobina koji transportuje kiseonik od pluća do svih ćelija u organizmu, zatim u sintezi mioglobina koji je rezerva kiseonika u mišićima, kao i mnogih bitnih enzima, potpomaže rast i jača otpornost prema infekcijama.
Manjak gvožđa utiče da se osećate umornijim nego što bi trebalo, dovodi do migrena i glavobolja, nedostatka koncentracije, izaziva obilnije i bolnije menstruacije kod žena, i čini da se osećate malaksalo. Ukoliko se nivo gvožđa ne podiže ili nastavi da pada može doći do anemije. Preporučeni dnevni unos za muškarce iznosi 10 mg, a kod žena je duplo veći 18 do 22 mg.
Ako imate neke od ovih simptoma, ili vam je zadnja krvna slika pokazala manjak gvožđa, trebalo bi da povedete računa o tome. Postoje mnogi suplmenti koji podižu nivo gvožđa u organizmu, ali zašto se kljukati pilulama, kad ga možete uneti prirodnim putem, a ovo su namirnice koje će vam pomoći u tome.
SOČIVO
U 50 grama ove mahunarke ima 6,59 mg gvožđa, koje se lako apsorbuje u organizmu. Od sočiva se pripremaju varivo, supa i salata, a mladi plodovi mogu se samleti u ukusan šejk. Pored gvožđa, sadrži biljna vlakna i vitamin A i jako je dobro za čišćenje creva.
SPANAĆ
Oko 50 grama listova spanaća sadrži 6,43 mg gvožđa, ali i dosta vitamina A, kalcijuma i kalijuma. Sastojci spanaća pozitivno utiču na razne metaboličke procese u organizmu te jačaju kosti sprečavajući ili ublažavajući osteoporozu.
DŽIGERICA
Najviše gvožđa sadrži pačeća jetra (čak 170% dnevne potrebe za gvožđem na 100 grama jetre), a zatim svinjska džigerica (100% na 100 grama) i pileća (72% potrebe za gvožđem na 100 grama). Ćureća džigerica je nešto manje bogata (67% preporučene dnevne doze), kao i juneća (36%).
PIRINAČ
Možda niste znali da pedeset grama ove pirinča sadrži čak 7,97 mg gvožđa. Budući da se može koristiti u raznim kombinacijama(s povrćem, mesom i ribom), pirinač je jedan od najboljih izvora ovog značajnog mikroelementa.
GOVEDINA
Govedina je najkvalitetnije meso koje možete uneti u organizam. U 85 grama govedine ima 5,24 mg gvožđa, ali i dosta proteina, koji grade mišiće.
SEMENKE SUSAMA
Pržene semenke susama obezbeđuju na 100 grama oko 82% dnevne doze gvožđa, a supena kašika susama obezbeđuje oko 12% potrebnog gvožđa.
PASULJ
Pedeset grama ove namirnice sadrži 5,2 mg gvožđa, ali i obilje proteina, vitamina C i biljnih vlakana.
SUŠENO ZAČINSKO BILJE
Majčina dušica, peršun, menta, biber, majoran, origano... Ove biljke veoma su bogate gvožđem. Konkretno, sušena majčina dušica ga ima najviše: jedna supena kašika sadrži 21 odsto dnevne doze gvožđa. (Na 100 grama ima 124 miligrama gvožđa.) Jedna kašika peršuna sadrži 11% dnevne doze gvožđa, a kašika mente 10 odsto doze. Većina ostalih začinskih biljaka, kao što su ruzmarin, bosiljak, korijander, origano, majoran i crni biber, sadrže oko 5% potrebne dnevne doze gvožđa.
JEZGRASTO VOĆE
Bademi, orasi, lešnici, indijski orah i drugo orašasto voće odličan su izvor gvožđa.