Biranje vrste paste koja najbolje ide sa sosom koji želite da napravite pravi veliku razliku u ukusu jela.
Obzirom da je pasta zaštitni znak Italije, nabolje je konsultovati stručnjake i pratiti kako oni tradicionalno kombinuju različite vrste testenine sa različitim sosevima.
Tako su šapagete Bolonjeze jedan od najpoznatijih specijaliteta, a fundamentalno su neautentične. Italijani uz ovaj sos ne stavljaju tanke špagete, već školjkastu testeninu ili dugačku pastu poput taljatela kako bi se ukusi savršeno uparili.
Generalno, pasta većeg i šireg oblika ide uz jake, robusne soseve, dok tanjim oblicima testenine više odgovaraju laki, kremasti sosevi.
Pratite naše uputstvo koji oblik paste da kombinujete sa kojim sosom i vaše jelo biće prosto savršno.
- Dugačak i tanak oblik paste (špagete, lingvini,fusili, lungi, vermiceli).
Kombinujte sa laganim sosom od morskih plodova, sosevima sa kremastom ili uljnom bazom. - Dugačke trake (taljatele, papardele, fetućine, mafaldine).
Najbolje se slažu sa bogatim mesnim sosevima. - Pasta u obliku školjke (konćiglije, lumaće).
Služite ih sa jakim kremastim ili mesnim sosevima. - Uvrnute testenine (fusilli, trofi, strozapreti, kasereće, gemeli).
Lakši sosevi poput pesta idealni su za ovu vrstu testenine. - Testenina u obliku cevi (pene, rigatoni, makaron, pačeri) -
Sosevi od povrća, ali i bolonjeze i ragu sos će se odlično uklopiti. Ova vrsta testenine odlična je za sva jela sa sirom koja se zapeku u rerni. - Mini oblici (orzo, fregola, kanestrini, steline).
Savršene su u supama, gulašima i pasta salatama. - Punjena pasta (ravioli, tortelini, kapeleti).
Pošto punjenje ove testenine ima puno ukusa, tradicionalno se ova vrsta paste služi sa laganim sosom od putera ili ulja.